Odświeżanie tabliczek nagrobnych

24 października 2011 r. na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 odnawiali wyblakłe napisy na tabliczkach na grobach poległych żołnierzy.

Liczymy, że do końca tygodnia zdołamy wszystkie napisy odnowić i posprzątać przed Świętem Zmarłych – mówi Wiesław Paluchowski, wiceprezes Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37. – Opiekujemy się też mogiłami w powiecie kutnowskim. Czeka nas jeszcze wyprawa na cmentarz na Kuczkowie oraz zadbanie o mogiły w podkutnowskich lasach.

Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 zgodnie ze swoimi celami statutowymi chce kolejny, 2012 rok poświęcić na odnalezienie, renowację, opiekę i skatalogowanie miejsc pamięci historycznej i mogił powojennych. Dotychczasowa działalność organizacji w tym kierunku pozwoliła na odnalezienie kilkunastu takich obiektów w regionie kutnowskim. Kwerenda historyczna w terenie pozwoli na weryfikację ewentualnych wcześniejszych informacji ustnych czy pisanych o poległych i mogiłach, oczywiście nie bez znaczenia będzie czerpanie informacji ze źródeł historycznych dotyczących danej miejscowości i z przekazu ustnego kombatantów.

Efektem rzeczowym oprócz zadbanych miejsc pamięci historycznej będzie ich monografia czyli skatalogowanie i opisanie. Najpierw w postaci panelu na stronie internetowej Stowarzyszenia, a potem w formie broszury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pamięć i tradycja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz