Linia bunkrów obrony Płocka

3 Listopada Stowarzyszenie Historyczne PUŁK 37 wspólnie z kolegami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRH Weichsel odkopywało i oczyszczało jeden z „tobruków” z rejonu linii bunkrów obrony Płocka.

Linia ta została wybudowana w roku 1944 przez robotników przymusowych (okolicznych mieszkańców) i chłopców z Hitlerjugend. Poza bunkrami Ringstadt 58c, potocznie zwanymi „tobrukami” powstała tam cała sieć okopów, transzei, rowów strzeleckich, przeszkód przeciwpiechotnych, oraz rowów przeciwczołgowych. W rejonie Płocka opierały się o rzekę Wisłę dwie pozycje ryglowe i jeden pas obrony. Stanowiło to bardzo ważny węzeł obrony Prus Wschodnich. Do obrony miasta przeznaczono niemiecką 432 Dywizję Piechoty, która jednak bez walki oddała teren rosyjskiej 542 Dywizji Piechoty, a sama wycofała się za linię rzeki Skrwy.

Wspólnymi siłami chcemy „zrekonstruować” mały kawałek tego odcinka. Na dziś zaplanowaliśmy odkopanie wejścia, oczyszczenie bunkra od środka z piasku, liści i wszelkiego rodzaju śmieci, których w tego rodzaju budowlach nie brakuje. Dalsze prace polegać będą na zrekonstruowaniu transzei i okopów zakończonych otwartym stanowiskiem na karabin maszynowy i wyposażonych w ziemiankę dla jego obsługi. Większość transzei trzeba będzie oszalować drewnem, podobnie stanowisko pod MG czy ziemiankę. Trzeba będzie zabezpieczyć górny otwór strzelniczy oraz zrobić drzwi zabezpieczające wnętrze „tobruka” przed opadami deszczu i śniegu. W późniejszym czasie zrekonstruujemy obręcz w stropie przedziału bojowego, która służyła do opierania nóżek dwójnogu karabinu maszynowego podczas prowadzenia ognia. Oryginalna obręcz jest strasznie zniszczona działaniami atmosferycznymi i zostały jedynie jej śladowe ilości.

W miarę postepów z prac będę zamieszczał zdjecia oraz krótkie opisy co zostało zrobione. c.d.n.

10 Listopada, ciąg dalszy prac przy „Tobruku”. Teraz głownie kopanie, pogłębianie i szalowanie okopow i transzei.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rekonstrukcja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz