Wrzesień-miesiąc pamięci

Wrzesień to dla Polaków i polskiej historii miesiąc szczególny. Miesiąc, w którym obchodzimy rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Miesiąc, w którym myśli wszystkich Polaków wędrują ku bohaterskim obrońcom naszych granic. Ponad siedemdziesiąt lat temu stawili oni czoła przeważającym siłom hitlerowskiego najeźdźcy, wspartym zdradzieckim atakiem Związku Radzieckiego.

Pamięć o wrześniu jest wciąż żywa w polskim społeczeństwie. Pamięta o bohaterstwie swoich obrońców również lokalna społeczność kutnowska. Dlatego Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 aktywnie włączyło się w obchody upamiętniające te tragiczne, ale i pełne chwały, chwile.

Większa część członków Stowarzyszenia wzięła udział w wyjeździe do Gołańczy, gdzie zwiedziła tereny, których przed wrogiem w pierwszych dniach września strzegł 37 pułk piechoty. 22 września nasi członkowie uczestniczyli w inscenizacji. Można o tym poczytać w artykule Historia wykuta w kamieniu i betonie.

Ze względu na ten jakże ważny dla naszego Stowarzyszenia wyjazd, nie mogliśmy uczestniczyć w oficjalnych kutnowskich obchodach Bitwy nad Bzurą. Już drugiego dnia, tj. 23 września, udało się jednak nadrobić zaległości- część członków Stowarzyszenia złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy Muzeum Bitwy nad Bzurą  w Parku Wiosny Ludów, część natomiast uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych w Woli Cyrusowej, wystawiając wartę w kościele, a później na cmentarzu. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem zdjęciowym.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pamięć i tradycja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz