Spotkania z historią – Operacja Łódzka 1914 – 2014

8 Listopada 2014 roku wspólnie z Muzeum Regionalnym w Kutnie stowarzyszenie nasze zorganizowało widowisko historyczne pokazujące walki podczas I Wojny Światowej na froncie wschodnim. Inscenizacja była wydarzeniem towarzyszącym imprezie Spotkania z Historią – Operacja Łódzka 1914–2014.

W inscenizacji wzieli udział rekonstruktorzy z grup historycznych z całej Polski, m.in. 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, GRH Ostfront z Mikołowa, Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza, ale również rekonstruktorzy z Torunia, Poznania, Krakowa i Łodzi, którzy interesują się tematyką pierwszowojenną. Przyjechało ponad 80 rekonstruktorów z różnym sprzętem wojskowym: począwszy od ciężkich karabinów maszynowych po miotacze ognia i artylerię polową. Do inscenizacji użyta była broń historyczna (strzelające Mausery i Mosiny) oraz bardzo efektowna pirotechnika w wykonaniu chłopaków z firmy Demony Ognia.

Poza samą inscenizacją zobaczyć można było, umocnienia, szpital polowy, poznać uzbrojenie i umundurowanie walczących stron oraz porozmawiać z rekonstruktorami. 15Obok pola bitwy umiejscowiona była historyczna strzelnica pierwszowojenna, gdzie  można było postrzelać z replik broni używanych podczas Wielkiej Wojny.

Z Krakowa przyjechała grupa odtwarzająca Infanterieregiment nr 13, która zaprezentowała nam i przedstawiła kilka gier planszowych.m .in. „Przepustka” oraz „Piekło Okopów” poświęconych I Wojnie Światowej.

Stowarzyszenie Historyczne Pułk37 oraz oraz Muzeum Regionalne w Kutnie składają serdeczne podziękowania:
– Wszystkim rekonstruktorom biorącym udział we wczorajszym widowisku historycznym
– I Liceum Ogólnokształcącemu PUL;
– Szczególne podziękowania składamy obsłudze pirotechnicznej Demony Ognia, która stanęła na najwyższym poziomie pokazując nam prawdziwe „Piekło okopów”;
– Obsłudze medialnej Justyna i Adrian , Tomasz Pełka oraz wszystkim mediom, które relacjonowały naszą inscenizację;
– Służbie medycznej OSP Dąbrowszczak;
– A także wszystkim odwiedzającym, którzy mimo niesprzyjającej pogody przybyli, by zobaczyć ten kawałek historii sprzed 100 lat.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Kutnowskiego oraz Miasta Kutno.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Pamięć i tradycja, Pozostałe, Rekonstrukcja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz