Ostatnia droga Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

W 2013 roku szczątki niezłomnego dowódcy 5 Wileńskiej Brygady AK zidentyfikował w kwaterze „Ł” zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej. UB chowało żołnierzy walczących z sowietami w dołach odbierając im prawo godnego pochówku i do pamięci. Po ponad pół wieku od śmierci pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” odbył się jego uroczysty pogrzeb na warszawskich Powązkach.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych: prezydent Andrzej Duda, wicepremier Piotr Gliński oraz szef MON Antoni Macierewicz, a także m.in. p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamińsk. Na pogrzeb „Łupaszki” przybyło wielu patriotów z całej Polski a także z zagranicy, dziesiątki grup rekonstrukcji historycznej, liczni kibice i harcerze. Wraz z przyjaciółmi z 11 Grupy Operacyjnej wzięliśmy udział w tak ważnej dla Polaków uroczystości.

Zdjęcia: Artur Stańczak i Katarzyna Lach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pamięć i tradycja i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz