Święto 37 Pułku

„Tradycyjnym zwyczajem w Wojsku Polskim obchodzi każdy pułk swe doroczne święto pułkowe dla uczczenia chwili dlań najdroższej, najświętszej.”

Święto 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Ks. Józefa Poniatowskiego obchodzono od roku 1923 w dniu 9 września, na pamiątkę zwycięstwa pod Rohatyniem. Z czasem termin ten okazał się niedogodny ze względu na czas manewrów poligonowych. Dowództwo pułku wystąpiło, więc do ministra o zmianę daty święta pułku i wpisanie do jego bojowej tradycji innej wielkiej bitwy, stoczonej zwycięsko 26 maja 1920 roku pod Żukowcem.

W tym roku uroczystość odbyła się wyjątkowo 25 maja z uwagi na święto Bożego Ciała obchodzone następnego dnia. Pierwszą częścią obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną przy ul. Grunwaldzkiej przez delegacje przedstawicieli władz miasta, organizacji społecznych i mieszkańców Kutna.

Druga część obchodów odbyła się w Dworku Modrzewiowym. Pokazaliśmy tam uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy września 1939 r.. Przygotowaliśmy prezentację multimedialną na temat pobytu naszego pułku  w okolicach Wągrowca wiosną 1939 r. Na zakończenie wystąpił Marek Wójkowski, pasjonat i kolekcjoner pamiątek po 37 pp.

Zdjęcia: TPZK

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Pamięć i tradycja i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz