Święto Niepodległości w naszym rodzinnym mieście

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Kutnie od godz. 12-tej i trwały do godz. 18-tej. W tych godz. można było zobaczyć wystawę plenerową wyposażenia i umundurowania oraz sprzętu wojskowego m.in. śmigłowiec Mi-2, czołgi: TKS, Renault FT – 17, T-55, wozy pancerne, bojowe BWP – 1, dioramy grup rekonstrukcyjnych oraz wozy strażackie.

O godz. 16-tej rozpoczęła się oficjalna część obchodów mszą świętą w Kościele  św. Wawrzyńca. Po nabożeństwie mieszkańcy wraz z Pododdziałami Historycznymi I LO PUL, Grupą Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza a także członkami Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 przemaszerowali na Plac Piłsudskiego. Towarzyszyła im Orkiestra PAK Kopalni Węgla Brunatnego z Konina, która zadbała o oprawę muzyczną obchodów. Następnie na Placu Marsz. Józefa Piłsudskiego nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt, przemówienie władz miasta, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci kutnowskich szkół. Odczytano apel poległych, gość honorowy Zbigniew Zborowski odczytał wiersz, złożono kwiaty pod pomnikiem Marsz. Józefa Piłsudskiego, po czym odbyła się defilada pododdziałów. Obchody zakończyły się pokazami sztucznych ogni.

A my podczas patroli ulicznych i rozpoczęciem oficjalnych uroczystości byliśmy ciepło przyjmowani przez obsługę Cafe Zamenhofa.

Zdjęcia: portal internetowy KCI, Cafe Zamenhofa, SH Pułk 37.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pamięć i tradycja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz