O Retro Lidze słów kilka

Nazywam się Michał Lebiedowicz i jestem koordynatorem powstałej w Stowarzyszeniu Historycznym Sekcji WKS 37 Pułku Piechoty. W kilku słowach chciałbym przybliżyć wyjątkowy projekt, w którym partycypujemy właśnie jako WKS 37 Pułku Piechoty. Retro Liga, bo o niej mowa, to zainicjowany przez Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza ogólnopolski projekt skupiający drużyny sportowe promujące przedwojenny sport, ale tylko kluby, które przestały istnieć w 1939 roku, powstałe na bazie grup rekonstrukcji historycznych.

Jest to niecodzienna inicjatywa dająca możliwość łączenia pasji takich jak sport, historia i rekonstrukcja. Podkreślić należy, iż każdy mecz będzie jak podróż w czasie, a wszystko to dzięki dokładnemu odtworzeniu nawet najdrobniejszych szczegółów. Mam na myśli stroje i buty piłkarskie, które wykonane zostały w oparciu o przedwojenne instrukcje techniczne, miejsca rozgrywek i całą oprawę meczu. Mecze odbywać się będą na najstarszych stadionach w miejscowościach, z których są drużyny Retro Ligi. Stadiony oczywiście będą dekorowane jak przed wojną, a orkiestra, która była nieodzownym elementem przedwojennych rozgrywek piłkarskich będzie przygrywała na żywo. Niezwykły klimat wydarzenia tworzą pojawiający się na trybunach członkowie GRH w epokowych strojach.

Retro Liga to nie tylko piłka nożna, ale również siatkówka, lekkoatletyka oraz inne dyscypliny sportowe. Zyskaliśmy poparcie dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, i dzięki temu siedziba Retro Ligi znajduje się we wspomnianym muzeum. Jako ciekawostkę wskażę, iż fenomenalna i niespotykana formuła rozgrywek retro zyskała poparcie wielu znanych osobistości ze świata sportu: Roberta Lewandowskiego, Wojciecha Szczęsnego, Grzegorza Krychowiaka, Roberta Korzeniowskiego, Sebastiana Mili, Joanny Jóźwik oraz wielu innych. Patronat nad projektem objęli Muzeum Sportu i Turystyki, PZPN Łączy nas Piłka oraz Ekstraklasa S.A.. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu ze strony mediów materiały o Retro Lidze pojawiły się w Polsat Sport, na www.rmf24.pl, www.onet.pl.

Oficjalna prezentacja Retro Ligi miała miejsce 26.11.2018 r. w Warszawie.

Jako WKS 37 PP Kutno, nasza drużyna będzie rywalizować o Mistrzostwo Polski Retro Ligi z Lechią Lwów, WKS Grodno, WKS Śmigły Wilno oraz WKS 10 PP Łowicz.

Wynik losowania pierwszej kolejki (6-7 kwietnia 2019r.)

WKS Śmigły Wilno (Warszawa) – WKS Grodno (Kozienice)

WKS 10 Pułk Piechoty (Łowicz) – LKS Lechia Lwów (Dzierżoniów)

WKS 37 Pułk Piechoty (Kutno) – pauza

Namiastką tego czym będziemy się zajmować były mecze WKS10PP Łowicz vs Pogoń Lwów, odbywające się dwa lata z rzędu podczas Zlotu Grup Rekonstrukcji Historycznych w Kutnie mecze retro, Turniej Piłkarski Grup Rekonstrukcji Historycznych w Łowiczu czy też Ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne amatorów pn. 1 Mila.

Zachęcamy Państwa do współpracy i wsparcia naszej niecodziennej inicjatywy. Przy realizacji projektów dbamy o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, mając nadzieję, że dzięki temu zapewnimy wysoki poziom realizowanych przez nas działań. Jesteśmy jednak świadomi, że bez pomocy ludzi dobrej woli będzie to trudne do zrealizowaniaW związku z tym zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszego projektu.

Szczegółowe informacje oraz zapisy tel.: 506-959-829 mail: michallebiedowicz@op.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro Liga. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz