Udział w filmie Doroty Kani „Ryngraf”

 

W ubiegłym roku informowaliśmy o udziale w zdjęciach do produkcji filmowej o Żołnierzach Wyklętych. Nie mogąc zdradzić szczegółów, obiecaliśmy wrócić  do tematu.

Film, w którym wystąpiliśmy to „Ryngraf” reżyserii Doroty Kani. Przedstawiono w nim podążanie tropem wykopanego z dołów śmierci na Bródnie ryngrafu, które doprowadziło do ustalenia odpowiedzi kim był jego właściciel – żołnierz Armii Krajowej Stanisław Olszewski. Ekipa profesora Szwagrzyka, początkowo nie była świadoma wartości historycznej znaleziska, nie mieli pojęcia jaki to przedmiot, wyglądał jak kawałek rdzy. Podczas czyszczenia ryngraf „przemawiał” stopniowo. Najpierw uwidoczniły się zadrapania, następnie pojedyncze litery, które ułożyły się w wyraz. Na ryngrafie wyryte były dane właściciela imię, nazwisko, adres, napis po łacinie oraz skrót „NSZ”.

Premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni w dniu 1 października 2018 roku. Dzieło zostało wyróżnione w tym festiwalu nagrodą im. Janusza Krupskiego za „odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych”.

„– Zrobiliśmy historię o człowieku, który został skazany za kolaborację z Niemcami. Oficer Armii Krajowej, który jako pracownik niemieckiej policji kryminalnej pomagał Polakom. Tego filmu nie byłoby, gdyby nie prof. Krzysztof Szwagrzyk, który odkopał szczątki Stanisława Olszewskiego. Ja, ale nie tylko ja, czekam czekam na porządne śledztwo, które oczyści Stanisława Olszewskiego z tego wyroku komunistycznego. Ten wyrok komunistyczny dalej na nim ciąży. Gdyby nie inni twórcy, którzy razem ze mną pracowali nad filmem, tej historii by nie było. Mam nadzieję, że ona przeniknie do szerszej publiczności” – mówiła Dorota Kania podczas zamknięcia gali.

Reżyserka za „Ryngraf” otrzymała również prestiżową Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Film można będzie zobaczyć w TVP Historia 06.04.2019 o godz. 18.40.

Zdjęcia: YT/Festiwal Filmowy NNW/ SH Pułk 37

Poniżej fotorelacja z planu filmowego.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Film. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz