Wola Pierowa – Mogiła pilotów.

Poproszony o pomoc w zrobieniu zdjęć do wyprawy po okolicach Krośniewic ,znalazłem się w Woli Pierowej. Wizyta na lokalnym cmentarzu wprowadziła mnie w zdumienie i zakłopotanie. Oczywiście słyszałem o jakiejś wrześniowej mogile pilotów w tych okolicach ale nie zdawałem sobie sprawy z jej osobliwości. Żebyście Państwo wiedzieli o czym piszę zamieszczam zdjęcie.
.
Teraz trochę historii. Miałem informację ,że w okolicach lasu i majątku Perna znajdowało się lotnisko polowe, nie wiedziałem jednak ,że stacjonowały na nim samoloty z 34 Eskadry wyposażonej w „Karasie”. Wiedziałem natomiast o stacjonowaniu samolotów myśliwskich ze 132 Eskadry na samolotach PZL P.11c.
Pytania i rozbieżności :
1.Dlaczego istnieje rozbieżność w datach śmierci – nagrobek: 9.9.1939 a oficjalna informacja mówi o 6.9.1939 – katastrofie lotniczej ?
2.Od czego właściwie jest śmigło na pomniku bo nie jest ono od „Karasia” właściwie to chyba jest tylko dzieło artysty. Z krótkiego wywiadu udało mi się jednak ustalić ,że prawdopodobnie było ono odrestaurowane w latach 50 w lokalnej cukrowni.
3. Ile było tak naprawdę lotnisk, gdzie się dokładnie znajdowały i kto na nich lądował ?
Na ostatnie pytanie znajduje tylko zagmatwane odpowiedzi.
Mam nadzieję ,że w przyszłości uda mi się dokładnie odpowiedzieć na te pytania.Być może część z odpowiedzi znajdę w Muzeum w Krośniewicach ,o czym wkrótce poinformuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>