1 Marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W tym roku po raz szósty obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez wiele lat organizacje patriotyczne, środowiska kombatanckie, stowarzyszenia naukowe, ale przede wszystkim przyjaciele i rodziny walczyli o pamięć i cześć tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli na wieczną wartę. Niestety odpowiedzią na ich apel, aby oddać hołd Bohaterom była jedynie cisza.
Zaangażowany w przywracanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia był Janusz Kurtyka, który niespełna dwa miesiące przed śmiercią w katastrofie smoleńskiej dla „Rzeczypospolitej” podał motywy aktywności zarówno swojej jak i IPN: „Tradycję niepodległościową uważamy za jeden z najważniejszych elementów tożsamości naszego państwa. Poza tym czyn zbrojny i antykomunistyczna działalność w imię niepodległości po drugiej wojnie światowej funkcjonują w społecznej świadomości w stopniu niedostatecznym i często w sposób zafałszowany, co jest skutkiem konsekwentnej polityki władz PRL. Komuniści robili wszystko, by zohydzić żołnierzy niepodległej Polski oraz ich walkę… To oczywiste, że tak jak kultywujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, tak powinniśmy również pamiętać o czynie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej. Bo to była walka o niepodległość.”
Ideę Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych poparł Prezydent Lech Kaczyński, który ostatecznie skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie, uzasadniając go słowami:
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”
3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
Z okazji tego święta uczestniczyliśmy w obchodach zorganizowanych przez Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie w miejscu rozstrzelania Żołnierza Armii Krajowej w lesie w podkutnowskim Kuczkowie.

Zdjęcia: UM Kutno.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pamięć i tradycja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz