Rakowiecka 37 – miejsce tortur i kaźni

Zwykły czerwcowy, letni dzień. Wchodzimy do budynku, idziemy korytarzem a nasza wyobraźnia zaczyna działać. Dawne czasy stały się nagle bardzo bliskie, niemalże gdybyśmy odbyli podróż w czasie. Odgłos kroków, czy skrzypnięcie klucza w zamku potęgowały nastrój. Nie sposób opisać jak wiele emocji nam towarzyszy: przejęcie, strach, złość, niedowierzanie… cela, karcer, szubienica, ściana straceń – Rakowiecka 37 – miejsce tortur i kaźni.

Pod tym adresem znajduje się obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dawny Areszt Śledczy w Warszawie-Mokotowie, który był nie tylko miejscem odosobnienia, ale również miejscem kaźni, Golgotą Narodu Polskiego. Na terenie więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zakatowanych w trakcie śledztwa pozostaje nieznana. Więzienie na Rakowieckiej pełniło funkcję głównego więzienia politycznego od roku 1945 i przez cały okres stalinowski, a byli w nim przetrzymywani najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego. To właśnie przy Rakowieckiej więziono gen. Augusta Fieldorfa ps. Nil, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rtm. Witolda Pileckiego ps. Witold. Poza wojskowymi więziono na Mokotowie również cywili i przedstawicieli kościoła katolickiego, m.in. abp. Antoniego Baraniaka

Mieliśmy zaszczyt gościć w tym historycznym miejscu w dniu 30 czerwca br. w związku z wydarzeniem pn. „Spotkania z historią na Rakowieckiej”, na które zostaliśmy zaproszeni przez Pana Jacka Pawłowicza Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

W ramach wydarzenia zorganizowano pokazy sprzętu wojskowego oraz wystawy historyczne, nasze Stowarzyszenie prezentowało wyposażenie i umundurowanie 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rekonstrukcja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz